Zakręcony słoń - worek na kapcie.

Uszyłam kolejny worek na kapcie dla przedszkolaka.

Motyw "słoniowy" bardzo przypadł mi do gustu i świetnie wygląda jako front worka. Wcześniejszy mój worek, z innym słoniem zobaczysz TUTAJ. Do uszycia nowego, wykorzystałam dwie bawełny różnej grubości i efekt przerósł moje wyobrażenia. Na żywo wygląda lepiej niż na poniższej fotografii.

Dawno nie bawiłam się w wykonywanie aplikacji. Gesty zygzak wymaga cierpliwości bo igła pozornie stoi w miejscu podczas wykonywania ściegu. Pamietajcie też o podklejeniu tkaniny flizeliną z klejem przed rozpoczęciem pracy.(Mowa o tkaninie z której chcesz zrobić aplikację.) Flizelina zapobiega rozciaganiu się materiału i maszyna nie "przepuszcza" ściegu (jak mi się kiedyś przy Łuczniku zdarzało).

Przyznaję, że trochę się zapomniało kolejność działań przy szyciu. Najważniejsze aby ozdobny - naszyty lub podszyty motyw - wykonać przed zszywaniem elementów worka. Ostatecznie, po kilku poprawkach, worek na kapcie prezentuje się uroczo.

aplikacja odwrócona - jak zrobić

jak zrobić aplikacja naszywana i podszywana
Dlaczego "odwrocona"? Bo aplikacja - tutaj nasz zielony słoń - jest warstwą spodnią. Inna nazwa tej techniki to

aplikacja podszywana

.

Na samym początku, gdy rozpoczynałam szycie naszego zdobienia, tkaninę w szare pasy ułożyłam na wierzchu natomiast zielona była pod spodem. Teraz stębnowaniem tworzy się kontur (słonia) przeszywając dwie warstwy materiału - taki jakby nasz krawiecki szkic. Potem trzeba ostrożnie wyciąć wierzchnią tkaninę (szare pasy) według konturów wewnątrz kształtu z ok 1-2 mm. zapasu. Dalszy krok to obszycie kształtu dookoła gestym zygzakiem i naszycie szczegółów.

A tutaj worek w całej okazałości:

worek do przedszkola

Na koniec etapu tworzenia aplikacji - detale.

Kły i oczy są tez z bawełny. Do stworzenia przenikliwego spojrzenia użyłam dwóch starych guziczków. Od teraz słoń przynosi szczęście.