Bawełniane rolety rzymskie.

Pierwsze rolety rzymskie

Jeszcze dopracowuję szczegóły, ale już mogę pokazać :)
roman blinds rolety

Szycie rolet rzymskich to żadna filozofia, ot - podciągane tkaniny w kształcie prostokąta. Niestety Małgośka wymyśliła, że będą 2 warstwowe i tu skończyło się marzenie o szyciu ekspresowym.

Bardzo się jednak cieszę z takiego rozwiązania - podwójne warstwy pozwalają przetrwać ciężkie chwile, gdy bezlitosne promienie słońca zagrażają demonom i wampirom żyjących w symbiozie z naszą rodziną. ;)

minimum elementów składających się na bohaterki naszego posta:

- rolet:
Obie warstwy to tkanina bawełniana: warstwa widoczna od wewnątrz (czarno białe różyczki) kupiona na allegro (bławatek) a czarne pasy boczne pochodzą z domowych zasobów. Druga warstwa jest z białej bawełny, którą także wykopałam z własnej szafy.

Co jeszcze użyłam?
- rzep - 2,5m
- drążek x2 (krótszy czeka na zamontowanie - póki co jest prowizorka)
- zszywki (dużo ;) )
- kółeczka (allegro)
- słomki (allegro)
- nici kaletnicze

hmmm - chyba wszystko :)

Edytuję: Ponieważ miałam kilka zapytań - poniżej spróbowałam odtworzyć jak roleta powstawała

Etapy szycia rolet

Przypuśćmy, że tworzysz roletę półprzejrzystą z jednej warstwy:
Kiedy mamy tkaninę/y musisz wymierzyć długość i szerokość okien.

Teraz przyszła pora na ustalenie ilości tuneli, na których nasza roleta będzie się podciągała. Załóżmy, że będzie ich 5. Jeśli chcesz zrobić tunele w formie zakładek, to dodaj do długości jakieś 10 cm. + 8 na brzegi: dolny i górny (U mnie długość tkaniny była niewiele dłuższa, bo moje tunele powstały w wyniku przestębnowania 2 warstw materiału. )

Teraz szerokość rolety okiennej: do wymierzonej szerokości okna dodaj 16 cm (8 cm z każdej strony) - to będą zakładki boczne. Zaprasuj z lewego i prawego boku, dwukrotnie zawijając materiał po 4 cm. prasując na lewą str. tkaniny. Przestębnuj ściegiem prostym szyjąc po lewej stronie.

Zaprasuj brzeg dolny i górny składając dwukrotnie, na lewą stronę tkaniny, zawijając po 2 cm. Zaprasowane brzegi przestębnuj.

Teraz pora na wyznaczenie miejsca gdzie mają być zakładki i tunele:

Podziel wysokość tkaniny przez 5 (liczbę tuneli) wynik który otrzymasz to odległość między tunelami. Najwygodniej będzie teraz rozłożyć tkaninę na podłodze i składać ją prawą stroną do prawej. Zaznacz kredą krawiecką mydełkiem albo fastrygą linie złożenia zakładek - wcześniej obliczona odległość między tunelami.  Lekko podociskaj żelazkiem linie złożenia każdej zakładki po to by w trakcie przeszywania zakładek odległości między nimi nie przesuwały się i były jednakowe. Tutaj też możesz użyć szpilek do unieruchomienia złożeń tkaniny.

Jeśli przestębnujesz ok. 1 cm od brzegu złożenia każdej z 5 zakładek, długość rolety dopasuje się do wymiaru Twojego okna.

Pozostaje przyszycie taśmy z miękkim rzepem do górnego brzegu rolety oraz przyszycie ręczne plastikowych kółeczek, które przymocowujesz nitką na tunelach w takiej samej odległości od brzegów.

Przeciągnij sznurek przez oczka i wprowadź słomki do usztywniania rolet w uszyte tunele.

To wszystko jeśli chodzi o etap samego szycia. Następnym i ostatnim etapem będzie już samo

zamontowanie rolety:


Do listwy przymocuj metalowe wkręty-oczka, które posłużą nam za prowadnice górnej części sznurka. Taśmę z ostrym rzepem przymocuj zszywkami do listwy (ja kupiłam kantówkę w Castro) przy pomocy młotka. Listwę trzeba zamontować albo do sufitu, bądź też do ramy okna. Tutaj w 1 jak i w 2 opcji będzie potrzebna wiertarka i jej operator ;) (ja miałam gotowe otwory w ramie okiennej jeszcze po poprzednich właścicielach mieszkania.) Na koniec do zamontowanej do okna listwy mocujemy tkaninę lekko dociskając rzep i zawiązujemy supełki na sznurku - będą to "stopery" w miejscach gdzie będziesz chciała aby wysokość podciągniętej rolety się ustaliła.

Daj znać jeśli jakiś etap jest niedokładnie opisany. Pozdrawiam - Małgośka.