Na moich aukcjach m.in maseczki ochronne - zapraszam!

Kalimba.

Kalimba April Yang
Otóż, proszę ja Was, na tą chwilę szycie poszło w kąt. Zachwyciłam sie niezwykłym instrumentem, którego kolebką jest Afryka. Właściwie  przypadkiem odkryłam go na YT i całkowicie przepadałam. Los tak chciał i koniec, kropka ☺️
Rodzaje kalimby

I pewnie pomyślicie, że przeginam teraz z opisem wrażeń, ale stwierdzam ,że

brzmienie kalimby jest absolutnie magiczne

Dźwięk powstaje gdy kciukami poruszamy "klawisze" i przypomina troche pozytywkę. Tu konieczne wyrącę, że nie jest to dźwięk ostry ale bardzo łagodny - paradoksalnie - przestrzenny i jakby... matowy jednocześnie... Uspokaja.

Kalimba która widzisz na zdjeciach ma 17 klawiszy i jest w gamie C-dur. Najdłuższy klawisz jest najniższym tonem (ton C). Im krótsze "dzwonki" tym wyższy dźwięk. Najwyższe z nich brzmią krócej i mniej przestrzennie jak klawisze z niższych oktaw i jest to normalne.

Początkowo gra może iść niełatwo. Trzeba przyzwyczaić się do innego niż na fortepianie rozłożenia dźwięków, ale tak jak wszystko co nowe, nawet kilka wieczorów ćwiczeń a wejdzie w krew. Z przyjemnością.

Kalimba sprzedawca AliExpress

Co ciekawe nawet jeśli nie masz zdolności muzycznych, to samo wydobywanie nieułożonych w melodię dźwięków, brzmi dobrze. Kolejne klawisze, w lewą czy prawą stronę to (mniej więcej) tercje, które ludzkie ucho lubi. 

Koszt instrumentu, jest zależny od rodzaju a jest ich wiele. Najtańsze widziałam nawet po 30zl a najdroższe kilkaset. Za swoją zapłaciłam ok. 130 zł i nie mogę się z nią rozstać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bamboszki dla słodziaka!

Temat "pająk" - jak go ugryźć.